Svečana akademija povodom obilježavanja 5. godišnjice rada Studentskog centra Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i povodom Dana državnosti naše domovine održana je danas u prostorijama Studentskog centra u Sarajevu.
Obilježavanju je prisustvovao i zamjenik reisul-uleme dr. Enes-ef. Ljevaković, koji je naglasio da je Islamska zajednica, u relativno kratkom periodu, uspjela da, sa prijateljima iz Turske, završi Studentski centar i otvori njegova vrata studentima.
– U Centru borave studenti sa Fakulteta islamskih nauka, ali i studenti sa drugih fakulteta. Poseban značaj ovog centra ogleda se i u tome što u njemu studenti imaju jedan lijep, ugodan, siguran ambijent za življenje, te imaju razne aktivnosti kroz koje mogu da formiraju svoju ličnost, kako u obrazovnom, tako i odgojnom smislu. Vjerujemo da će oni koji borave u ovom domu uspjeti da se izgrade na način da budu korisni članovi svojih porodica, svoje domovine, svog naroda, ali i Islamskoj zajednici – kazao je Ljevaković.
Između ostalog, poručio je da Islamska zajednica nastoji iznaći pravi put u realizaciji ciljeva.
– Radeći na tom planu, obnovili smo porušene i izgradili nove džamije, osnovali obdaništa, modernizirali i osavremenili mektepske učionice, otvorili medrese i fakultete, osnovali institute i biblioteke, unaprijedili medije i mrežno se uvezali unutar Zajednice, čime smo uspostavili tješnju, kvalitetniju međusobnu saradnju. Na koncu, prije pet godina smo izgradili i ovaj centar. To već daje iznimno dobre rezultate, kojima smo težili. Ono što su druge obrazovne ustanove u našoj zemlji, ali i svijetu, izgubile, mi smo sačuvali. Nismo se posvetili samo obrazovanju učenika i studenata, nego i njihovom odgajanju.
Ovaj centar je građen i s tom svrhom, i on u punom kapacitetu vrši tu svoju ulogu – akcentirao je zamjenik reisul-uleme.
Ocijenio je da se u Centru mladi izgrađuju kao ličnosti i oblikuju svoje karaktere po izvornim načelima, te takvi ulaze u život.
– Zato su oni koji su ovdje boravili za vrijeme svojih studija ne samo obrazovani, već i duhovno i moralno izgrađeni, te socijalno osviješteni, svjesni svoje uloge kao čovjeka i svog životnog zadatka. Islamska zajednica im je osigurala sredstva i oni su se tim sredstvima koristili i uspinjali do visina – naglasio je Ljevaković.
Direktor Studentskog centra Ismail-ef. Smajlović posebno je naglasio da se, nakon pet godina rada, Studentski centar svojim sadržajima i kvalitetima nametnuo kao mjesto važnih aktivnosti u Islamskoj zajednici. – Postao je mjesto susreta, edukacije i saradnje studenata, ali i svih institucija, organa i ustanova Islamske zajednice u BiH.U proteklih pet godina ostvarene su uspješne saradnje sa studenatima, obrazovnim ustanovama, državnim organima i drugim organizacijama u provedbi projekata koji su doprinijeli kvaliteti funkcioniranja Studentskog centra kao odgojno-obrazovne ustanove Islamske zajednice – kazao je Smajlović.
Govoreći o radu u budućnosti, direktor Smajlović je poručio kako žele biti prepoznatljivi kao centar izvrsnosti u kojem će svaki student moći da zadovolji studentske potrebe i iskaže svoje talente.
– Nastojat ćemo da poboljšavanjem uslova razvijemo radni mentalitet uključivanjem studenata u društveno koristan rad i vannastavne aktivnosti koje su njima interesantne. Dugoročni cilj Studentskog centra je da u narednom periodu poboljša uslove u svim segmentima rada kako bismo iskoristili sve kapacitete na raspolaganju. Pratit ćemo potrebu i predložiti osnivaču proširenje smještajnih kapaciteta u Sarajevu i uspostavu domova u drugim područjima Islamske zajednice – najavio je Smajlović, te je iskazao zahvalnost svima koji pružaju podršku rukovodstvu Centra u radu i razvoju.
U okviru programa prikazan je dokumentarni film o kompletnom procesu realizacije pojekta Studentskog centra od ideje do izgradnje, te je kao pobjednica literarnog konkursa o temi “Moj život u Studentskom centru” proglašena Sumeja Sjerotanović.
– Kada je izašao konkurs za pisanje ovog rada, kazala sam sebi da to moram da iskoristim, jer ja u ovom centru nisam samo doživjela život, da živim, da prespavam, da učim, nego sam doživjela neke stvari koje su dotakle moju dušu. Meni je Sarajevo omiljeni grad, ali mislim da Sarajevo ne bih doživjela onako kako sam doživjela da ne živim ovdje. Potaklo je ne samo produktivnost moje duše, nego i razuma – izjavila je Sjerotanović.
Uručene su i zahvalnice institucijame i pojedincima za doprinos u radu Studentskog centra: dr. Muameru Tinjaku, prof. dr. Amrudinu Hajriću, mr. Seidu Eminoviću, Vladi Tuzlanskog kantona, Vladi Sradnjobosanskog kantona, Vladi Unsko-sanskog kantona i Gradu Sarajevo.
U ime dobitnika zahvalnica ovom prilikom prigodno se obratio dr. Muamer Tinjak, bivši direktor Studentskog centra, koji je uveliko zaslužan za uspostavu menadžmenta, organizaciju zaposlenika i kompletnog funkcioniranja Centra.
– Danas je poseban dan jer obilježavamo pet godina postojanja Studentskog centra i zahvaljujem se rukovodstvu Centra na organizovanju ovog događaja i zahvalnici za rad. Osjećam veliku čast i zahvalnost što sam imao privilegiju rukovoditi ovim projektom i raditi s tako posvećenim i predanim ljudima – kazao je on.
Kako je naveo, kada su prije pet godina “krenuli u ovu avanturu, naša zajednička vizija bila je kreirati kvalitetno okruženje za naše studente i zadovoljiti sve njihove potrebe u vezi sa studiranjem”.
– Također smo željeli postati centralna institucija u zajednici po pitanju organizacije događaja i pružanja usluga.
Danas s ponosom mogu reći da smo ostvarili tu viziju, i to ne bi bilo moguće bez velikog entuzijazma mojih kolega s kojima sam radio i posvećenog rada svih nas. Ova zahvalnica koju danas dobivam nije samo priznanje za mene kao pojedinca, već i za sve nas koji smo zajedno izgradili Studentski centar. Ona simbolizira našu zajedničku viziju i napor koji smo uložili u stvaranje ovog centra koji danas služi našoj zajednici na mnogo načina – poručio je dr. Tinjak.
Podsjećamo, Studentski centar je svečano otvoren 24. novembra 2018. godine, uz prisustvo velikog broja zvanica.
Danas je Studentski centar ponos Islamske zajednice i vrijednost koja je prepoznata u širem društvu.
(MINA)